piątek, 4 listopada 2011

Ważność pozwolenia na budowę, czyli o tym jak budować żeby pozwolenie nie wygasło.

                            
Decyzja o pozwoleniu na budowę jest wydawana bezterminowo. To od nas zależy jak długo będziemy budować. Ważne aby pamiętać o dwóch podstawowych zasadach, których naruszenie skutkuje wygaśnięciem pozwolenia: 

  • budowę trzeba rozpocząć przed upływem 3 lat od dnia, w którym pozwolenie stało się ostateczne;
  • rozpoczętej już budowy nie wolno przerwać na dłużej niż 3 lata.

Rozpoczęcie budowy nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Aby nie dopuścić do wygaśnięcia pozwolenia wystarczy podjąć tzw. prace przygotowawcze, do których Prawo budowlane zalicza:  wytyczenie geodezyjne obiektu w terenie, wykonanie niwelacji terenu, zagospodarowanie terenu budowy (wraz z budową tymczasowych obiektów) czy wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

Także do przerwania biegu okresu przerwy w budowie wystarczy wykonanie nawet drobnych robót budowlanych.

Warto dopilnować żeby wszystkie przeprowadzone roboty znalazły odzwierciedlenie w dzienniku budowy. W sprawach o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia to najbardziej istotny dowód na okoliczność prowadzenia (albo nieprowadzenia) robót budowlanych.

Na koniec dobra informacja: wygaśnięcie pozwolenia to jeszcze nie koniec marzeń o zrealizowaniu inwestycji. Budowę możemy wznowić jeżeli uzyskamy nowe pozwolenie.

Brak komentarzy: