czwartek, 22 września 2011

Zawieszenie postępowania w sprawie o ustalenie warunków zabudowy


Składamy wniosek o ustalenie warunków zabudowy, spełniamy wszystkie wymogi aby otrzymać decyzję a organ zamiast nam ją wydać na 9 miesięcy zawiesza postępowanie? Niewiarygodne, ale tak właśnie „rozpoczyna się”, a raczej pozostaje na papierze wiele inwestycji.
               
Przepisy pozwalają zawiesić postępowanie w sprawie wydania warunków zabudowy do czasu uchwalenia planu miejscowego, maksymalnie na 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku w tej sprawie. W wielu urzędach panuje przekonanie, że skorzystać z tego przepisu wolno organowi zawsze gdy uzna to za stosowne. Czy na pewno?


Przygotowanie i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zajmuje często nawet kilka lat. Prowadząc szkolenia dla administracji publicznej często zadaję uczestnikom następujące pytanie: „Czy w Państwa gminie udało się kiedykolwiek uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w ciągu 9 miesięcy od jego wywołania?”. Nigdy nie uzyskałam na nie twierdzącej odpowiedzi!

Oznacza to, że zawieszając postępowanie o warunki zabudowy w sytuacji gdy nie ma jeszcze planu miejscowego albo znajduje się on w początkowej fazie opracowywania organ wie, że nie ma szans żeby uchwalić plan w okresie zawieszenia! Osiąga tylko taki skutek, że zniechęca inwestora do dalszych działań.

Pytanie czy administracji wolno stosować tego typu zagrania procesowe? Z ogólnych zasad postępowania administracyjnego wynika, że NIE! Postanowienie o zawieszeniu postępowania musi być zgodne z zasadami ogólnymi postępowania administracyjnego takimi jak obowiązek uwzględniania interesu wnioskodawcy, ochrona zaufania obywateli do działań organów administracji czy szybkość postępowania. Zawieszanie postępowania wyłącznie po to aby je przeciągnąć w czasie narusza wszystkie ww. zasady!

Na koniec najważniejsze: niezasadne zawieszenie postępowania można zaskarżyć zażaleniem do samorządowego kolegium odwoławczego. Warto skorzystać z tej możliwości.



2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czy zna Pani pozytywne wyniki zażalenia na zawieszenie postępowania? Co jest skuteczną argumentacją w takim zażaleniu? agnieszka(ad ) jobhunter.pl

Agata Legat pisze...

Tak, znam takie przypadki, chociaż praktyka orzecznicza jest tu niejednolita. Nie ma jednej skutecznej recepty na dobre zażalenie, bo wszystko zależy od całokształtu okoliczności sprawy. Ważne jest np. kiedy zawieszono postępowanie o warunki zabudowy- czy na początku procedury planistycznej (co może wskazywać na to, że gmina nie zdąży uchwalić planu w ciągu 9 miesięcy zawieszenia), a może ta procedura jest już zaawansowana (tu o podważenie zasadności zawieszenia będzie trudniej).