środa, 21 sierpnia 2013

Przekształcenie użytkowania wieczystego nie dla wszystkich?


Przekształcić użytkowanie wieczyste we własność mogą osoby fizyczne i osoby prawne, którym to prawo przysługiwało w dniu 13 października 2005 r. Wydawałoby się, że nie ma w tym zakresie większych ograniczeń. A jednak... Kością niezgody jest art. 1 ust. 1 b ustawy o przekształceniu, zgodnie z którym ustawy nie stosuje się do:


„nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste państwowym i samorządowym osobom prawnym, a także spółkom handlowym, w odniesieniu do których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego jest podmiotem dominującym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 185, poz. 1439 oraz z 2010 r. Nr 167, poz. 1129)”.

Czy to oznacza, że jeśli przeszłości użytkownikiem wieczystym naszej nieruchomości było przedsiębiorstwo państwowe, nie mamy szans na przekształcenie? Spotkałam się z taką interpretacją i to kilkukrotnie!



Czy się z nią zgadzam? Nie!



Nie ma żadnego powodu, żeby użytkowników wieczystych traktować gorzej, z tego powodu, że kupili użytkowanie wieczyste od przedsiębiorstwa państwowego (albo następcy takiego przedsiębiorstwa).

Nie o to zresztą przy uchwalaniu kontrowersyjnego przepisu chodziło.

Wystarczy zajrzeć do uzasadnienia projektu ustawy, którą został wprowadzony. Przeczytamy tam, że „Prawo użytkowania wieczystego jest na tyle silnym prawem do nieruchomości, że umożliwia podmiotom publicznym realizację celów gospodarczych, do których zostały powołane”.

Wyłączono zatem podmioty publiczne z możliwości przekształcenia, bo akurat im przekształcenie jest niepotrzebne. 

Dlaczego odmawiać przekształcenia tym, którzy go potrzebują. Moim zdaniem, są argumenty prawne, żeby o swoje prawa zawalczyli.



Brak komentarzy: