piątek, 5 lipca 2013

Garaż bez pozwolenia?

We wczorajszej Gazecie Prawnej natknęłam się na arykuł: Czasami wolno postawić garaż bez pozwolenia na budowę. Autor wywodzi, że wolno postawić garaż na podstawie zgłoszenia jako obiekt tymczasowy albo jako wolno stojący budynek gospodarczy. Ja bym nie zaryzykowała. Dlaczego?


Budowa garażu jako obiektu tymczasowego, to rozważania raczej teoretyczne. Obiekt tymczasowy to taki który jest nietrwale związany z gruntem i, co najważniejsze, przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia w czasie krótszym niż 120 dni. 

Budowa garażu na podstawie zgłoszenia jako wolno stojącego obiektu gospodarczego nie wchodzi w grę dlatego, że są to dwa różne obiekty. Wprawdzie należą do tej samej kategorii (III), ale wyraźnie rozróżnia je zarówno ustawa Prawo budowlane jak i rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeżeli zatem ustawa stanowi, że określone budynki gospodarcze można budować w oparciu o zgłoszenie, to zapis ten nie dotyczy garaży, dla których bezwzględnie trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. 

3 komentarze:

Krzysztof Lis pisze...

Pewnym rozwiązaniem może być budowa "budynku gospodarczego", a później jego przekształcenie (zmiana użytkowania) na garaż. Niestety, o ile mnie pamięć nie myli (proszę o sprostowanie w razie czego) wymaga tej samej papierologii, co budowa z pozwoleniem na budowę -- więc gra może nie być warta świeczki.

Agata Legat pisze...

W tym wypadku zmiana sposobu użytkowania rzeczywiście wymagałaby dokonania kolejnego zgłoszenia i "przejścia" odrębnej procedury.

Kamil pisze...

Czyli wystarczy przenieść garaż na drugą stronę działki?