czwartek, 28 czerwca 2012

Warunki zabudowy dla elektrowni wiatrowej (II)


 
Dziś powrócimy do problemu zarysowanego już w notce z dnia 24 lutego 2012 r.: czy elektrownie wiatrowe są urządzeniami infrastruktury technicznej

Przypomnijmy, że dla tego rodzaju urządzeń wolno wydać warunki zabudowy pomimo, że nie spełniają wymogu dobrego sąsiedztwa. To ważne, bo o ile ze znalezieniem dobrego sąsiedztwa dla domu jednorodzinnego zazwyczaj nie ma większych problemów, to o dobre sąsiedztwo dla elektrowni wiatrowej nie jest już tak łatwo:)

Nie będzie w przesadą, jeśli napiszę, że w orzecznictwie sądów administracyjnych dominuje pogląd, że elektrownie wiatrowe są urządzeniami infrastruktury technicznej. Osobiście pogląd ten podzielam.


Dziś chciałabym jednak oddać głos "drugiej stronie". Polecam zatem lekturę stosunkowo "świeżego" wyroku WSA w Gdańsku (uwaga! wyrok nieprawomocny!),Wyroków WSA w Bydgoszczy: II SA/Bd 768/10, II SA/Bd 371/11 (uwaga wyrok nieprawomocny!) i II SA/Bd 714/09 oraz Wyroku WSA w Rzeszowie (uwaga! wyrok nieprawomocny i uchylony przez NSA).

Dla mnie interpretacja przepisów zawarta w ww. wyrokach z różnych przyczyn nie jest przekonywująca. A dla Państwa? 


1 komentarz:

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym pisze...

Problem jest na pewno ciekawy i powszechnie występujący - argumenty zarówno za jednym, jak i za drugim stanowiskiem mogą być uznane za przekonywujące.

Jeśli przyjmie się, że elektrownia wiatrowa wymaga dobrego sąsiedztwa, to w znacznej części przypadków konieczny będzie miejscowy plan, czyli budowa wiatraków będzie trwać miesiącami i latami (pomijając miesiące na decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach). Nie wydaje się to spójne z promowaniem OZE.

Chyba, żeby przyjąć - pół żartem, pół serio - dobre sąsiedztwo jest wtedy, gdy na horyzoncie widać inny wiatrak.