wtorek, 10 lutego 2015

Jak wszcząć postępowanie o ustalenie odszkodowania za działkę wydzieloną pod drogę?

Skutkiem decyzji podziałowej jest przejście własności działek wydzielonych tą decyzją pod drogi publiczne na własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego na podstawie art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. 

Za działki wydzielone pod drogi, dotychczasowemu właścicielowi (użytkownikowi wieczystemu) nieruchomości przysługuje odszkodowanie. Nie jest ono jednak, o czym często się zapomina, ustalane automatycznie. Inicjatywą powinien wykazać się wywłaszczony właściciel działki wydzielonej pod drogę. 

Jak wszcząć postępowanie o ustalenie odszkodowania za działkę wydzieloną pod drogę?


Zgodnie z art, 98 ust. 3. ustawy o gospodarce nieruchomościami, wysokość odszkodowania dotychczasowy właściciel powinien uzgodnić w drodze rokowań ze Skarbem Państwa, gminą, powiatem czy województwem (w zależności od tego czy działka wydzielona została pod drogę krajową, gminną, powiatową czy wojewódzką). Jeżeli Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego nie wychodzą z inicjatywą podjęcia rokowań (mogą, ale nie muszą takiej inicjatywy wykazywać), nie warto czekać, ale należy wezwać je do podjęcia uzgodnień. 

Nawet bowiem jeśli zakładamy, że uzgodnienia nie doprowadzą do oczekiwanego rezultatu w postaci ustalenia odszkodowania (bo np. gmina deklaruje, że nie ma aktualnie środków na jego wypłatę), pamiętać musimy, że przeprowadzenie rokowań i udokumentowanie ich negatywnego wyniku (np. w formie protokołu) jest warunkiem koniecznym do tego aby wnioskować o ustalenie odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej (na zasadach obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości). Jeśli nie udokumentujemy negatywnego wyniku uzgodnień, wniosek o ustalenie odszkodowania na drodze administracyjnej zostanie potraktowany jako przedwczesny i niezasługujący na uwzględnienie. 



Brak komentarzy: