wtorek, 22 lipca 2014

Budowa na użytkach rolnych klas I- III znowu będzie możliwa.



Od 26 maja ubiegłego roku niemożliwym było uzyskanie warunków zabudowy dla inwestycji planowanej (choćby w części) do realizacji na użytkach rolnych klas I-III. Wcześniej zakaz taki obowiązywał tylko wtedy, gdy zwarty obszar takich gruntów projektowany do nierolniczego przeznaczenia przekraczał 0,5 ha.

Dla właścicieli nieruchomości, zwłaszcza tych, którzy już rozpoczęli procedurę zmierzającą do uzyskania warunków zabudowy zmiana była kompletnym zaskoczeniem. Musieli zrezygnować ze swoich zamierzeń inwestycyjnych do czasu uchwalenia planu miejscowego, który, za zgodą Ministra, na ich terenie przewidywałby zabudowę.

Dla wszystkich zainteresowanych tematem i oczekujących na zmiany dobra wiadomość: 10 czerwca Sejm znowelizował ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, w ten sposób, że zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, uchwalenia planu miejscowego i zgody Ministra będzie wymagać przeznaczenie na cele nierolnicze "gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III, jeżeli ich obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha"



Spostrzegawczy czytelnicy zauważą, że o ile w poprzedniej wersji, obowiązującej do 26 maja ubiegłego roku mowa była o "zwartym obszarze", który przekraczałby 0,5 ha, o tyle obecnie ustawa stanowi o "obszarze" przekraczającym 0,5 ha (który niekoniecznie musi być obszarem zwartym). Co to oznacza w praktyce? Otóż wydaje się, że warunków zabudowy nie dostaniemy również w przypadku gdy w skład terenu objętego wnioskiem wejdą "rozproszone" użytki rolne klas I-III, których suma powierzchni będzie większa niż 0,5 ha. Tak samo, wydaje się, że w przypadku gdy plan miejscowy przeznaczy na cele nierolnicze i nieleśne takie "rozproszone" użytki o łącznej powierzchni przekraczającej 0,5 ha, uchwalenie takiego planu wymagać będzie zgody Ministra.  

Senat nie wniósł poprawek, a ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić tu.

UWAGA: Ustawa została zawetowana przez prezydenta, o czym można przeczytać w artykule. Aktualnie projektowane są kolejne zmiany ustawy- z ich omówieniem można zapoznać się tu

Brak komentarzy: