Wysokość odszkodowania za działkę wydzieloną decyzją podziałową pod drogę publiczną ustala się na podstawie operatu szacunkowego.
Dla wysokości odszkodowania najbardziej istotne jest czy wartość nieruchomości w oparciu o ceny uzyskiwane w transakcjach działkami drogowymi czy w oparciu o ceny uzyskiwane w transakcjach działkami podobnymi do działek przyległych do działki wycenianej.
Zgodnie z § 36 ust. 4 Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i
sporządzania operatu szacunkowego z dnia 21 września 2004 r.:
W przypadku gdy na realizację inwestycji drogowej została wywłaszczona
lub przejęta z mocy prawa nieruchomość, która na dzień wydania decyzji była
przeznaczona pod inwestycję drogową, wartość rynkową określa się, przyjmując
przeznaczenie nieruchomości przeważające wśród gruntów przyległych, chyba że
określenie wartości jest możliwe przy uwzględnieniu cen transakcyjnych
nieruchomości drogowych.
Z powyższego wynika, że rzeczoznawca w pierwszej kolejności ustala czy na rynku lokalnym (obejmującym obszar gminy) odnotowano transakcje działami drogowymi spełniającymi kryterium podobieństwa wobec działki wycenianej. Przy tym, wykonanie wyceny w oparciu o tego rodzaju transakcje jest możliwe w przypadku znalezienia na rynku lokalnym co najmniej 3 transakcji działkami drogowymi. Warto odnotować, że rzeczoznawca nie może zgodnie z obowiązującymi przepisami przyjmować do porównań transakcji gruntami z poza obszaru gminy, w której zlokalizowana jest działka objęta wyceną. Badanie rynku rzeczoznawca przeprowadza na przestrzeni dwóch lat poprzedzających sporządzenie operatu (tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach wolno mu przyjąć do porównań transakcję sprzed więcej niż 2 lat).
Dopiero gdy na rynku lokalnym brak transakcji działkami drogowymi, w oparciu o które możnaby dokonać wyceny, rzeczoznawca może ustalić wartość wydzielonej pod drogę nieruchomości przyjmując przeznaczenie przeważające wśród gruntów przyległych. W takiej sytuacji działkę wydzieloną pod drogę wycenia na podstawie transakcji działkami np. działkami mieszkaniowymi czy usługowymi (w zależności od tego jakie jest przeznaczenie działek przyległych do działki wycenianej), co, rzecz oczywista, przekłada się na wysokość odszkodowania.
Z uwagi na treść przytoczonych regulacji, kwestia rodzaju działek przyjętych do porównań przy wycenie działki wydzielonej pod drogę publiczną jest jedną z najbardziej spornych w postępowaniach o ustalenie wartości odszkodowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz